BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United Kingdom
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Izia Eau de Parfum

SISLEY Izia Eau de Parfum

%0 4.6 | 15 reviews
Box

£95.00 (£3.17 per ml)

Free UK delivery

Select Size (3)

30ml Spray Bottle (£3.17 per ml) £95.00Low stock50ml Spray Bottle (£2.56 per ml) £128.00Low stock100ml Spray Bottle (£2.09 per ml) £209.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Izia is a fragrance built around a Rose with a unique scent.

A rose like a rendez-vous, that blooms for a short time, only once a year. The starting point of a modern and multi-faceted new fragrance.

Imbued with radiant and sophisticated top notes, it seduces with its airy, floral heart and the warmth of a woody base softened with musks.

Directions

not available

Ingredients

ALCOHOL DENAT., PARFUM/FRAGRANCE, AQUA/WATER/EAU, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE, YELLOW 5 (CI 19140), RED 4 (CI 14700), BLUE 1 (CI 42090), CITRONELLOL, LIMONENE, GERANYL ACETATE, LINALOOL, CITRAL, PELARGONIUM GRAVEOLENS FLOWER OIL, LINALYL ACETATE, PINENE, CITRUS LIMON PEEL OIL, CITRUS AURANTIUM PEEL OIL, CITRUS AURANTIUM BERGAMIA (BERGAMOT) PEEL OIL, GERANIOL, ROSE KETONES, BETA-CARYOPHYLLENE, ANETHOLE, CAMPHOR, TERPINOLENE, TERPINEOL, ACETYL CEDRENE, BENZYL SALICYLATE, ALPHA-TERPINENE, HEXADECANOLACTONE. IL#10A


This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...