BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Stronger With You Intensely Eau de Parfum

ARMANI Stronger With You Intensely Eau de Parfum

%0 4.72 | 2154 reviews
Box

£84.00 £105.00 20% Off (£0.84 per ml)

Select Size (2)

50 ml (£1.54 per ml) £77.00Out of stock100ml (£0.84 per ml) £84.00£105.00-20%Low stock150ml (£0.79 per ml) £119.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

What it is:

Stronger With You Intensely, the intense new fragrance for men by Emporio Armani. This scent is based on a warm vanilla accord and vibrant ambery woods accord and contrasted with an audacious pink pepper top note. The aged cognac color perfectly embodies the intense character of the fragrance.


Spurred by the success of its first two seasons followed by more than eight million YouTube viewers, Emporio Armani’s web series “Together Stronger” grows in 2019 with the release of a new episode set in a summery Mediterranean Europe urban landscape: “Together we are shooting stars”. Crafted around the same unbreakable strength of togetherness captured by the lens of Fabien Constant, they star the same young couple, irresistibly in love, challenging each other every day emotionally and physically, pushing the boundaries of their love and making it stronger.



Fragrance Family:


Warm & Spicy


Scent Type:


Warm & Sweet Gourmands


Key Notes:


Pink Pepper Accord, Sage Essence, Candied Chestnut Accord

Directions

not available

Ingredients

947703 08 - INGREDIENTS: ALCOHOL • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER / EAU • TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES • VANILLIN • COUMARIN • JUNIPERUS VIRGINIANA OIL • ACETYL CEDRENE • LINALYL ACETATE • ISOEUGENYL ACETATE • CARVONE • DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE • LIMONENE • ISOEUGENOL • LINALOOL • EUGENOL • LAVANDULA OIL/EXTRACT • PINENE • CITRONELLOL • CITRUS AURANTIUM PEEL OIL • ROSE KETONES • TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL • BETA-CARYOPHYLLENE • BENZYL ALCOHOL • CITRAL • CINNAMOMUM ZEYLANICUM BARK OIL • TERPINEOL • CINNAMAL • ANISE ALCOHOL • CAMPHOR • BENZALDEHYDE • CI 14700 / RED 4 • MENTHA PIPERITA OIL • GERANYL ACETATE • TERPINOLENE • CI 15510 / ORANGE 4 • GERANIOL • METHYL 2-OCTYNOATE • CI 60730 / EXT. VIOLET 2 • CI 42090 / BLUE 1 (F.I.L. N70063841/1).
Les listes d'ingrédients entrant dans la composition des produits de notre marque sont régulièrement mises à jour. Avant d'utiliser un produit de notre marque, vous êtes invités à lire la liste d'ingrédients figurant sur son emballage afin de vous assurer que les ingrédients sont adaptés à votre utilisation personnelle

<p>This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.</p>

Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...