BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Sì Passione Intense Eau de Parfum

ARMANI Sì Passione Intense Eau de Parfum

%0 4.72 | 254 reviews
Box

£77.00 (£2.57 per ml)

Select Size (4)

30ml (£2.57 per ml) £77.00Low stock50ml (£2.20 per ml) £110.00Low stock100ml (£1.28 per ml) £127.50£150.00-15%Low stockRefill 100ml (£1.30 per ml) £130.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Highlights Sephora badge
Passion. In everything that you do, passion comes from the heart. It is the driving force that ignites your soul and fuels your actions. This ambery-floral fruity fragrance showcases the many facets of jasmine, Mr Armani’s flower of passion.

First, it shines bright with juicy pear notes, like a dazzling beginning. As the fragrance evolves, the jasmine takes on a new dimension, becoming intensely floral and captivating. Jasmine finally embraces warmth and sensuality, entwined with the comforting notes of vanilla, igniting the feeling of passion like never experienced before.

Top notes: blackcurrant & pear
Heart notes: jasmine superinfusion
Base notes: vanilla & woody moss

This scent is encapsulated in the iconic Si bottle, specifically designed like a vibrant heartbeat. A bottle decorated with a passion-red lacquering along with a gentle ombré gradient that mirrors the fragrance’s emotional rush and rise of passion. Crafted with a unique savoir-faire, this precious bottle refillable, embodying a commitment to lasting beauty and sustainability. Discover the scent that makes your heart beat.

PEAR ACCORD: Like a vibrant pulse, the fragrance opens with juicy and luminous pear notes, progressively revealing the fresh facet of jasmine.

JASMINE SUPERINFUSION: The fragrance’s heart pulses with the multifaceted essence of Jasmine Superinfusion unveiling voluptuous and intensely floral notes.

VANILLA: With the comforting presence of vanilla, jasmine finally embraces a warm and sensual aura, igniting an unparalleled feeling of passion.

Ingredients

560594 06 - INGREDIENTS: ALCOHOL • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER / EAU • TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES • VANILLIN • BENZYL SALICYLATE • CARVONE • CITRUS LIMON PEEL OIL • LIMONENE • BENZYL ALCOHOL • GERANYL ACETATE • LINALOOL • LINALYL ACETATE • HYDROXYCITRONELLAL • CITRONELLOL • PINENE • TERPINEOL • TRIMETHYLBENZENEPROPANOL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • CITRUS AURANTIUM BERGAMIA PEEL OIL • BENZALDEHYDE • ISOEUGENYL ACETATE • HEXYL CINNAMAL • ISOEUGENOL • COUMARIN • TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL • METHYL ANTHRANILATE • CITRAL • GERANIOL • ROSE KETONES • JASMINE OIL/EXTRACT • POGOSTEMON CABLIN OIL • TERPINOLENE • BENZYL BENZOATE • BETA-CARYOPHYLLENE • ALPHA-TERPINENE • EUGENOL (F.I.L. N70045830/2).
Les listes d'ingrédients entrant dans la composition des produits de notre marque sont régulièrement mises à jour. Avant d'utiliser un produit de notre marque, vous êtes invités à lire la liste d'ingrédients figurant sur son emballage afin de vous assurer que les ingrédients sont adaptés à votre utilisation personnelle

<p>This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.</p>

Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...