BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Sì Eau de Parfum Intense

ARMANI Sì Eau de Parfum Intense

%0 4.81 | 155 reviews
Box

£93.50 £110.00 15% Off (£1.87 per ml)

Select Size (3)

Refillable 30ml (£2.57 per ml) £77.00Low stockRefillable 50ml (£1.87 per ml) £93.50£110.00-15%Low stock100ml (£1.37 per ml) £136.80£152.00-10%Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Highlights Sephora badge
Sì (which means Yes) is the most powerful word. An open door to infinite possibilities.

This single word captures life’s potential, whether you are saying Sì to passion, to freedom, to love, or to yourself. Because yes after yes, sì after sì you move forward, and you become yourself.

In 2023, GIORGIO ARMANI invites women to feel the power of Sì with the new SÌ eau de parfum intense. The contrasting and hyper-sensory fragrance is encapsulated in a unique bottle, crafted with glass-making savoir-faire.

The new flacon is adorned by the golden Sì logo, embossed in the glass. It is a powerful statement to invite each woman to say Sì, and to embrace every aspect of herself.

Feel the power of Sì, embrace the infinite possibilities of life in an unforgettable sensory experience with its chypre ambery fragrance: The enveloping signature blackcurrant nectar from natural origin.

The feminine symphony of rose damascena absolute and velvety davana essential oil. The sensual trail of overdosed bourbon vanilla infusion from Madagascar, sourced through a sustainable program designed to support local communities.

The hint of aromatic black tea, with smoky and herbaceous accents, elevating the vanilla signature of Armani SÌ eau de parfum intense. The fragrance is formulated with a vegetal-based alcohol, sourced in France.

Directions

Apply on pulse point: wrist, inner elbow and neck.

Ingredients

560576 06 - INGREDIENTS: ALCOHOL • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER / EAU • TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES • DIPROPYLENE GLYCOL • BENZYL SALICYLATE • LINALOOL • BENZYL ALCOHOL • VANILLIN • LINALYL ACETATE • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • HYDROXYCITRONELLAL • GERANIOL • BENZALDEHYDE • HEXYL CINNAMAL • COUMARIN • PINENE • POGOSTEMON CABLIN OIL • CINNAMYL ALCOHOL • CITRONELLOL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • GERANYL ACETATE • DIMETHYL PHENETHYL ACETATE • ROSE KETONES • ROSE FLOWER OIL/EXTRACT • TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE • CITRUS AURANTIUM FLOWER OIL • BETA-CARYOPHYLLENE • BENZYL CINNAMATE • EUGENOL • BENZYL BENZOATE • CARVONE • LIMONENE • CI 14700 / RED 4 • CI 60730 / EXT. VIOLET 2 • CI 15510 / ORANGE 4 (F.I.L. N70027407/2).
Les listes d'ingrédients entrant dans la composition des produits de notre marque sont régulièrement mises à jour. Avant d'utiliser un produit de notre marque, vous êtes invités à lire la liste d'ingrédients figurant sur son emballage afin de vous assurer que les ingrédients sont adaptés à votre utilisation personnelle

<p>This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.</p>

Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...