BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Sí Eau de Parfum

ARMANI Sí Eau de Parfum

%0 4.68 | 1550 reviews
Box

£58.40 £73.00 20% Off (£1.95 per ml)

Select Size (5)

30 ml spray bottle (£1.95 per ml) £58.40£73.00-20%Low stockEau de Parfum 50ml (£1.79 per ml) £89.25£105.00-15%Low stockEau de Parfum 100ml (£1.14 per ml) £113.60£142.00-20%Low stock100ml (£1.22 per ml) £122.00Low stock150ml (£1.07 per ml) £160.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Sí Rose Eau de parfum is a rose-scented version of the original Si fragrance from Giorgio Armani. Paying homage to the opulence of rose petals, this limited edition floral scent explores modern femininity at its finest. Opening with deep blackcurrant nectar, the scent recedes to airy florals. For lightness, musky blond wood acts as a base while grounding the fragrance for a lingering, distinctive effect.


Featuring a hand-sewn satin veil, the couture bottle is a tribute to one of Mr. Armani’s favorite fabrics.


Style: Graceful, modern, floral, delicate, couture, unconventional.

Ingredients

560573 04 - INGREDIENTS: ALCOHOL • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER / EAU • HEXAMETHYLINDANOPYRAN • DIPROPYLENE GLYCOL • BENZYL SALICYLATE • BENZYL ALCOHOL • TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • VANILLIN • LINALYL ACETATE • CARVONE • LINALOOL • LIMONENE • BENZALDEHYDE • HYDROXYCITRONELLAL • GERANIOL • HEXYL CINNAMAL • PINENE • POGOSTEMON CABLIN OIL • CINNAMYL ALCOHOL • CITRUS AURANTIUM BERGAMIA PEEL OIL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • DIMETHYL PHENETHYL ACETATE • GERANYL ACETATE • CITRUS AURANTIUM PEEL OIL • CITRONELLOL • ROSE KETONES • EUGENOL • TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE • JASMINE OIL/EXTRACT • CITRUS AURANTIUM FLOWER OIL • ROSE FLOWER OIL/EXTRACT • BETA-CARYOPHYLLENE • CITRAL • TERPINOLENE • BENZYL BENZOATE • FARNESOL • TERPINEOL • ALPHA-TERPINENE • COUMARIN • CI 14700 / RED 4 • CI 60730 / EXT. VIOLET 2 • CI 15510 / ORANGE 4 (F.I.L. N70030090/2).
Les listes d'ingrédients entrant dans la composition des produits de notre marque sont régulièrement mises à jour. Avant d'utiliser un produit de notre marque, vous êtes invités à lire la liste d'ingrédients figurant sur son emballage afin de vous assurer que les ingrédients sont adaptés à votre utilisation personnelle

<p>This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.</p>

Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...